Kadzidłowiec
Kadzidłowiec jest rośliną, która pochodzi z Indii i często też jest nazywana indyjskim kadzidłem lub też po prostu jest określana swoją nazwą gatunkową – Boswellia serrata. Indie to jednakże nie jedyne miejsce, w którym znajdziemy kadzidłowiec gdzie występuje w swoim naturalnym środowisku. Oprócz Indii można go też spotkać w Pakistanie, na Półwyspie Arabskim oraz w części północno-wschodniej Czarnego Lądu.
W swoim środowisku naturalnym roślina ta jest drzewem, które osiąga średnią wielkość, charakteryzuje się lekko szarą korą oraz posiada zielone liście. Jednakże, tak naprawdę najciekawsze jest to, że od setek lat roślina ta była wykorzystywana w medycynie azjatyckiej i afrykańskiej, a dodatkowo wykorzystywano ją jako składnik kadzidła (co bezpośrednio sugeruje jej nazwa). Być może każdy z nas słyszał o samym kadzidle, ale niewiele osób kojarzy je z rośliną o właściwościach prozdrowotnych, a tak właśnie jest w rzeczywistości. Obecnie, także i w naszym kraju dostępne są preparaty, które zawierają w sobie wyciąg z żywicy tej rośliny w oczyszczonej i wypreparowanej formie. Czysty ekstrakt naturalnego pochodzenia można zakupić w formie tabletek będących suplementami diety. Dodatkowo, kadzidłowiec może być też jednym ze składników różnego rodzaju maści lub też żeli do stosowania miejscowego, a nawet produktów kosmetycznych o działaniu upiększającym. Jednakże, jakie lecznicze właściwości ma ta substancja i skąd jej rosnąca popularność?
Kadzidłowiec właściwości i działanie
Cechą charakterystyczną żywicy kadzidłowca jest występowanie w niej rozmaitych kwasów boswelinowych, które wykazują niesamowite działanie przeciwzapalne oraz antyrakowe. Samo działanie antynowotworowe zostało już wielokrotnie udowodnione naukowo. Organiczne kwasy zawarte w żywicy kadzidłowca pomagają przyspieszać apoptozę komórek rakowych, co w praktyce oznacza przyspieszenie procesu ich naturalnego obumierania w ludzkim organizmie. Jednym z ważniejszych kwasów, jakie zawarte są w tej roślinie, jest kwas AKBA, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne poprzez hamowanie enzymu wytwarzającego w organizmie leukotrieny, które są odpowiedzialne za utrzymywanie w organizmie stanów zapalnych. Tym samym kadzidłowiec może je w sposób efektywny niwelować, dodatkowo wykazując działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.
Ze względu na swoje cechy charakterystyczne, kadzidłowiec posiada naprawdę szeroką gamę zastosowań jeśli chodzi o medycynę naturalną. Warto więc zapoznać się bliżej z preparatami, które go zawierają w czystej formie.
W szczególności warto zwrócić uwagę na takiego zastosowania boswelli jak:
Leczenie schorzeń kręgosłupa, chorób związanych z kośćmi oraz z prawidłowym funkcjonowaniem stawów. Kadzidłowiec znajduje zastosowanie w przypadku zapalenia kości i stawów, a także przy nieuleczalnej chorobie RZS, czyli reumatoidalnym zapaleniu stawów. Łagodzi dolegliwości bólowe oraz poprawia ruchliwość stawów, pomaga też zwalczać pojawiające się obrzęki. Co ważne, w wyjątkowy sposób chroni tkankę chrzęstną, której degradacja jest powodem wielu schorzeń związanych z układem ruchu. Wspieranie układu kostnego oraz samych stawów jest tak naprawdę jednym z popularniejszych zastosowań tej właśnie rośliny.
Leczenie chorób układu pokarmowego. Łagodzenie występujących biegunek, zatruć pokarmowych czy też wzdęć, a więc problemów związanych z zaburzeniami trawienia. Dodatkowo, kadzidłowiec zmniejsza stany zapalne, które pojawiają się w obrębie jelit, ale i całego układu pokarmowego. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz zmniejszyć ilość trójglicerydów we krwi. Z tego też względu może być stosowany jako profilaktyka miażdżycy naczyń krwionośnych oraz w przypadku troski o zmniejszenie poziomu cholesterolu.
Pomaga leczyć choroby jelit, między innymi chorobę Leśniowskiego-Crohna, owrzodzenia jelita grubego oraz zespół jelita drażliwego. Dodatkowo, chroni błonę śluzową jelit przed uszkodzeniami, co pozytywnie wpływa na pracę całego układu pokarmowego.
Leczenie chorób dróg oddechowych poprzez ich udrażnianie oraz zmniejszanie występowania obrzęków w okolicy oskrzeli czy też zatok.
Leczenie różnego rodzaju alergii, a także łagodzenie objawów związanych z astmą.
Profilaktyka występowania chorób o podłożu autoimmunologicznym w organizmie.
Kadzidłowiec może być też wsparciem przy leczeniu cukrzycy typu 1. Jego stosowanie zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań związanych z tą chorobą, które dotyczą nerek oraz wątroby.
Kadzidłowiec znajduje także zastosowanie w kosmetologii. Jego cechą charakterystyczną jest dość specyficzny zapach, ale w różnego rodzaju preparatach upiększających znajduje on zastosowanie dzięki temu, że pomaga redukować produkcję sebum, a także znacząco zwiększa elastyczność skóry.
Kadzidłowiec – Gdzie można go znaleźć?
Kadzidłowiec i jego ekstrakty są powszechnie stosowane w trakcie obrzędów religijnych na całym świecie. Również przemysł kosmetyczno-perfumeryjny wykorzystuje charakterystyczny orientalny zapach oilbanum w produkcji perfum, mydeł, kremów, balsamów i detergentów. Ze względu na potwierdzone badaniami naukowymi właściwości oraz wykorzystanie w medycynie ludowej wielu kultur wyciąg z kadzidłowca lub inne jego formy stosowane są przez koncerny farmaceutyczne do produkcji preparatów prozdrowotnych. Produkty zawierające kadzidłowiec są charakteryzowane przez stężenie kwasów bosweliowych. W zależności od schorzenia, którego terapię z pomocą kadzidłowca chcemy wesprzeć, jego dawkowanie będzie różne. Co ważne, aby ustalić dawkę terapeutyczną, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Kadzidłowiec – skutki uboczne
Możliwe skutki uboczne stosowania preparatów z wyciągiem z kadzidłowca to nudności, zgaga, biegunka czy wysypka. Może on również zwiększyć przepływ krwi w macicy, tym samym nasilając krwawienie podczas miesiączki lub przyczynić się do poronienia. Należy także zachować czujność w przypadku możliwych interakcji z lekami, zwłaszcza niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), jak ibuprofen czy aspiryna.
Kadzidłowiec – gdzie kupić?
Preparaty z kadzidłowcem można znaleźć w dziale suplementów diety pod postacią kapsułek czy tabletek (także jako preparaty jedno- lub wieloskładnikowe, np. z kurkuminą). Również maści czy żele zalecane do stosowania punktowego mogą zawierać ekstrakt z tej cennej dla naszego zdrowia rośliny. Różnorodne kosmetyki, zwłaszcza te o orientalnej nucie, w swoim składzie często wymieniony mają kadzidłowiec pod postacią ekstraktu czy formy sproszkowanej.