Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
Wiadomości ogólne
Krwawnik (Archillea millefolium), roślina pospolicie występująca na polskich łąkach, poboczach, miedzach, zaroślach, pozornie określana jako chwast. Bardzo ceniona przez Greków, Rzymian. Uprawiana przez benedyktynów i dominikanów. Gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pospolity w Europie i Azji, w Polsce pospolity na całym obszarze. Osiąga wysokość 50–80 cm. Czasem tworzy niewielkie kępy. Cała roślina jest miękko i wełnisto – owłosiona. Łodyga omszała, zielona, częściowo barwy brunatnej lub fioletowej, podłużnie bruzdowana z jasno zabarwionym rdzeniem, grubości do 3 mm. Liście są zielone lub szarawozielone, słabo owłosione na górnej i bardziej owłosione na dolnej powierzchni – z białawym szczytem. Kwiaty – koszyczki zebrane w baldachogrono na szczycie pędu. Każdy koszyczek, średnicy 3–5 mm, składa się 4–5 kwiatów języczkowatych i 3–20 kwiatów rurkowatych. Okrywa koszyczka składa się z 3 rzędów lancetowatych, omszonych, zielonych listków, ułożonych dachówkowato, z brunatnawym lub białawym, błoniastym brzegiem.
Surowiec zielarski
Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany krwawnika oraz ziele krwawnika zebrane w okresie kwitnienia, które suszy się w odpowiednich warunkach, w temperaturze do 40⁰, w miejscu zacienionym i przewiewnym – rozłożone cienką warstwą albo powiązane w cienkie pęczki i zawieszone. Jakość krwawnika jest oceniana na podstawie zawartości olejku eterycznego oraz garbników. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są suszone kwiaty, ziele, sok z ziela krwawnika, także maść krwawnikowa. Swoje działanie lecznicze zawdzięcza głównie olejkowi eterycznemu i zawartym w nim substancjom aktywnym: azulenowi, cholinie, substancjom gorzkim, garbnikom i solom mineralnym – cynku i magnezu. Jego największa ilość znajduje się w roślinie na początku kwitnienia, później jego zawartość maleje.
Działanie
Krwawnik wykazuje działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwkrwotoczne,
- bakteriostatyczne.
Krwawnik wypijany jako napar ma właściwości przeciwkrwotoczne, tym samym hamuje krwawienia wewnętrzne z przewodu pokarmowego: w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, niewielkich krwawieniach z żylaków odbytu.
Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego – wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci przez wątrobę. Stosować go można we wzdęciach i niestrawności, ze względu na działanie przeciwzapalne – w chorobie wrzodowej.
Rozkurcza mięśnie gładkie jelit i jest wykorzystywany w bólach skurczowych jelita grubego w bolesnym parciu na pęcherz moczowy. Ponieważ posiada właściwości rozkurczowe i lekko moczopędne jego działanie jest pomocne w obniżaniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, poprawie krążenia żylnego.
Krwawnik może obniżać podwyższone ciśnienie krwi. Pobudza wydzielani żółci i przyśpiesza krzepnięcie krwi w razie krwawień. Zmniejsza dolegliwości bólowe przy menstruacji. Obniża gorączkę. Hamuje rozwój grzybów.
Krwawnik ma ciekawy i skomplikowany skład chemiczny. Wywiera szerokie działanie farmakologiczne. Ziele zawiera do 1,4% olejku eterycznego złożonego z monoterpenów (beta-pinen, sabinen, 1,8-cineol, kamfer) i seskwiterpenów (beta-kariofilen, germakren D). Olejek zawiera także octan bornylu, thujon, terpineol i borneol. Chamazulen powstaje w olejku podczas destylacji z bezbarwnej achillicyny. Istnieją chemotypy krwawnika nie zawierające azulenu. Wówczas ich olejek obfituje w alfa-pinen, cyneol, sabinen i kamforę. Olejek krwawnikowy otrzymany z surowca może zawierać do 50% azulenów.
Ziele wykorzystywane jest w ginekologii w celu zmniejszenia obfitego krwawienia menstruacyjnego i odwrotnie – w celu wywołania menstruacji. Ziele krwawnika jest składnikiem płynów do higieny intymnej. Ma działanie grzybobójcze, antybakteryjne i osłaniające. Chroni przed infekcjami sfery intymnej i zapobiega pojawieniu się zmian zapalnych śluzówki.
Fitosterole i flawonoidy zawarte w kwiatach łagodzą stany zapalne gardła i jamy ustnej. Picie naparu z krwawnika wykorzystuje się w infekcjach grypowych, ze względu na możliwość wywoływania potliwości. Zioło może być używane w celu hamowania objawów alergii, np. w katarze siennym.
Krwawnik działa również oczyszczająco i odtruwająco. Przeciwdziała kumulowaniu się złogów i tworzeniu się kamieni w nerkach, woreczku żółciowym i innych narządach wewnętrznych. Przyspiesza przemianę materii i pomaga oczyszczać krew ze szkodliwych substancji. Regularne picie tego napoju może spowodować całkowite ustąpienie migren.
Można stosować ziele krwawnika pospolitego zewnętrznie (do okładów) w celu przyspieszenia gojenia się ran lub likwidacji stanów zapalnych skóry. W tym celu wykorzystuje się napary, maseczki oraz papki.
Nie jest zalecane by podawać go dzieciom poniżej 12. roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym, ponieważ nie ma jeszcze badań na temat bezpieczeństwa jego stosowania. Dodatkowo należy wspomnieć, że krwawnik nie powinien być spożywany w dużej ilości ze względu na zawarty w nim tujon. Może działać toksycznie, powodować bóle głowy i nadwrażliwość na światło
Przepisy
Napar
- 1 łyżkę ziela krwawnika zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem przez 20 minut,
przecedzić. Pić 2 razy dziennie po ½ szklanki. - W zaburzeniach trawienia z krwawieniami pić 2-3 razy dziennie 1/3 – ½ szklanki
przygotowanego naparu - Dla usunięcia z organizmu toksyn pić 2/3 szklanki naparu 3-4 dziennie
Inny przepis
- Napar z 1 łyżki na szklankę wrzątku można pić kilka razy dziennie po 100 ml. naparem płukać włosy przy wypadaniu, stanie zapalnym skóry, przetłuszczaniu się i braku połysku.
- Napar z ziela krwawnika (do stosowania zewnętrznego) 2 łyżki ziela z krwawnika zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut. Odstawiamy na 15 minut i przecedzamy.
- Sok z krwawnika –zażywać przez 3-5 dni po 1 łyżce 4 razy dziennie jako środek wzmacniający i odtruwający, żółciopędny.
- Macerat ze świeżego ziela – (pół szklanki zmielonego surowca na 1 szklankę wody letniej przegotowanej, odstawić na 8 godzin) pic przez 3-5 dni po 100 ml 2 razy dziennie jako środek czyszczący krew i wzmacniający.
- Ciekawy jest również ziołomiód: 1 łyżeczkę zmielonych świeżych listków zalać 1 łyżeczką wódki lub rumu i 1 łyżką miodu spadziowego, wymieszać. Zażywać 1 raz dziennie po 1 łyżce dla poprawienia trawienia i wzmocnienia i jako środek immunostymulujący. 3 razy dziennie po 1 łyżce przy kaszlu, przeziębieniu i grypie.
Sok
Świeże ziele krwawnika lub same liście, umyć oraz zmiksować. Papkę przecisnąć przez gazę. Sok można przechowywać w lodówce i zużyć go w przeciągu 3 dni. Sok pić go 2-4 razy dziennie przed posiłkami w dawkach po 10-15 ml.
Maseczka oczyszczająca
1 łyżkę suszonego kwiatu krwawnika zalać niewielką ilością wrzątku, aby powstała papka. Po przestygnięciu nałożyć na umytą twarz. Po 15 min. maseczkę zmyć z twarzy ciepłą wodą. Uwaga: przed zastosowaniem maseczki należy się upewnić, czy ziele nie wywoła reakcji alergicznej. W tym celu niewielką ilość ziela nanieść na skórę twarzy i obserwować przez 20 min. czy nie wywoła na skórze reakcji zapalnej.